Płyta CD “Organy w Sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie”

Płyta CD “Organy w Sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie”

  Pomysł, aby nagrać płytę CD prezentującą piękno muzyki organowej i możliwości kobylińskiego instrumentu zrodził się podczas zeszłorocznego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Powstanie takiej płyty miało być także zwieńczeniem ponad dziesięcioletniego procesu remontu i rozbudowy instrumentu, jak również upamiętnieniem dziesięciolecia istnienia parafii pw. Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie.

  Nagranie zaproponowano Tomaszowi Głuchowskiemu, artyście pochodzącemu z Krotoszyna, który 8 listopada 2008 roku wykonał pierwszy koncert na częściowo wówczas wyremontowanym instrumencie. Było to dzień po ustanowieniu w Kobylinie „franciszkańskiej” parafii.
  W czasie trwania prac związanych z przygotowaniem materiału niniejszej płyty z radością przyjęliśmy wiadomość, iż ks. bp Edward Janiak zdecydował o podniesieniu kościoła Franciszkanów do rangi Sanktuarium. Pojawił się więc kolejny motyw stworzenia tego dzieła – upamiętnienie faktu ustanowienia w Kobylinie Sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku.

Tomasz Głuchowski za kontuarem organów katedry w Kolonii (październik 2018 r.)

  Sesja nagraniowa odbyła się w dniach 21-23 września. Potem rozpoczął się długotrwały proces obróbki i montażu materiału muzycznego. Ostatecznie nagrania i zamysł projektu graficznego przekazano firmie ARS SONORA STUDIO w Łodzi, która zajęła się produkcją płyty.

  Dzięki wielkiej życzliwości Jakuba Garbacza, organisty, realizatora dźwięku oraz właściciela wyżej wspomnianej Firmy, udało się to dzieło doprowadzić do końca i dziś możemy się podzielić radością powstania płyty CD z utworami nagranymi na organach naszego Sanktuarium.

 Na płycie “Organy w Sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie” znajdują się następujące kompozycje:

1.Marc-Antoine Charpentier: Preludium do „Te Deum”;

2. Johann Sebastian Bach: Toccata i Fuga d-moll;

3. Johann Sebastian Bach: Preludium chorałowe „Wachet auf, ruft uns die Stimme”;

4. Johann Sebastian Bach: Chorał „Jesus bleibet meine Freude” z kantaty BWV 147;

5. Charles Gounod, Johann Sebastian Bach: Ave Maria;

6. Theodore Dubois: Toccata G-dur;

7. Mieczysław Surzyński: Improwizacje nt. polskiej pieśni kościelnej „Święty Boże”;

8. Jozef Rheinberger: Cantilena z sonaty organowej nr 11;

9. Gordon Young: Preludium w stylu klasycznym;

10. Franz Schubert: Ave Maria;

11 – 14. Tomasz Głuchowski: Improwizacja nt. pieśni „Salve Regina”.

        Próbki dźwiękowe niektórych utworów można pobrać ze strony internetowej: www.dobreplyty.pl, na której należy odszukać: „Organy w Sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie”. Tam też można dokonać zakupu naszej płyty oraz znaleźć wiele innych ciekawych płyt CD z muzyką klasyczną.