Uroczystość św. Franciszka

Uroczystość św. Franciszka

Spotkanie ze św. Franciszkiem

Obchody Uroczystości ku czci św. Franciszka rozpoczęły się już 3 października br. Mszą św. wieczorną. Mszy świętej przewodniczył o. gwardian i proboszcz Ksawery Majewski. Słowo Boże na temat franciszkańskiej pokory wygłosił o. Walenty Piechaczek.

Podczas Mszy św. służyli nowi bracia postulanci, dla których było to pierwsze takie świętowanie w nowej wspólnocie rodzinnej. Po zakończeniu Eucharystii obecni kapłani, postulanci, siostry i bracia z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz wierni przeszli do bocznego ołtarza św. Franciszka, aby tam odprawić nabożeństwo upamiętniające śmierć (przejście) św. Franciszka. Nabożeństwo to nazywane jest z języka łacińskiego: Transitus, co znaczy: przejście. Tak więc śmierć św. Franciszka z Asyżu, która nastąpiła w nocy 3 października 1226 roku przy kapliczce Porcjunkuli, kolebce Zakonu, była dla Niego, jak wierzymy, przejściem do nowego, wiecznego życia. Rodzina franciszkańska na całym świecie, zgodnie z wielowiekową tradycją, spotyka się w wigilię uroczystości św. Franciszka na tym nabożeństwie. Było to bardzo wzruszające wydarzenie, piękne słowa modlitwy, wspaniały śpiew i uroczy klimat zapalonych świec w ciemnym kościele.

W piątek 4 października Młodzież Franciszkańska na swoim cotygodniowym spotkaniu przygotowała miniaturki św. Franciszka, które ozdobiły Informator Parafialny przypominając jednocześnie o charakterze naszej parafii. W sobotę 5 Października dzieci spotkały się w sali św. Klary na zajęciach poświęconych oczywiście św. Franciszkowi. Hasło przewodnie spotkania brzmiało; „I Ty możesz zostać św. Franciszkiem!” Dzieci pracowały twórczo i zastanawiały się, jak mogą choć trochę upodobnić się do Świętego. W grupach projektowały ekologiczne habity, którymi został udekorowany ołtarz św. Franciszka w kościele. Była nauka piosenek o św. Franciszku i poczęstunek. Przebojem spotkania był, dzięki technice multimedialnej, taniec ,,Che bello” , który dzieci zatańczyły z włoskimi Franciszkanami.

Obchody uroczystości św. Franciszka w naszym kościele już się zakończyły ,ale w naszych sercach, miejmy nadzieję na długo” pozostaną słowa franciszkańskiego pozdrowienia ,,Pokój i Dobro”.

Zdjęcia ze spotkania ze św. Franciszkiem można zobaczyć w naszej galerii.