Piesza pielgrzymka młodzieży do Matki Bożej Pocieszenia Smolicach

Piesza pielgrzymka młodzieży do Matki Bożej Pocieszenia Smolicach

W sobotę 6 września 2014 w godzinach rannych wyruszyła z naszego klasztoru, piesza pielgrzymka młodzieży franciszkańskiej oraz uczęszczającej do pobliskiego Gimnazjum w Kobylinie. Celem naszej pielgrzymki było nawiedzenie Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia w Smolicach.
We wnętrzu świątyni znajduje się słynny obraz Najświętszej Bogarodzicy, Matki Boskiej Pocieszenia, na wzór obrazu Częstochowskiego. Zainteresowanym historią obrazu i samym Sanktuarium polecamy stronę parafii w Smolicach.
W kameralnym gronie młodzież z br. Kanizym i z krzyżem San Damiano udała się pieszo do Smolic, na wspólne spotkanie młodzieży u stóp Pani Smolickiej. Wędrowaliśmy z różnym rezultatem, ale ze śpiewem na ustach J Oczywiście był czas na modlitwę różańcową, koronkę do Miłosierdzia Bożego… oraz smaczne, słodkie jabłka prosto z drzewa. Zanim dotarliśmy do celu, po drodze mijaliśmy urokliwe miejsca: Kobylin, potem był Stary Kobylin, dalej Długołęka i wreszcie cel naszej pielgrzymki – Smolice. Przez cały czas podziwialiśmy piękno przyrody. Na miejsce przybyliśmy przed czasem. Była chwila na małe co nieco i odpoczynek w pobliskim parku. Potem udaliśmy się do świątyni, gdzie miało miejsce powitanie młodzieży. Spotkanie zorganizowano po raz pierwszy i trzeba dodać, że było dobrze przygotowane, a młodzi ludzi dopisali. Przybyła młodzież m. in. z Jutrosina, Zdun i nie tylko. O oprawę muzyczną i upiększenie liturgii zadbała scholka oraz zespół z Pakosławia. Przed Mszą była nowenna przed obrazem Matki Boskiej Pocieszenia, podczas której proboszcz świątyni Smolickiej – ks. dr Błażej Dojas, główny pomysłodawca i inicjator całego spotkania, odczytał prośby i podziękowania, które młodzież wcześniej zapisała na karteczkach. Uroczysta Eucharystia w intencji młodzieży była sprawowana o godz. 11:oo. Brat Kanizy służył do Mszy św. W kazaniu była mowa o całkowitym zawierzeniu, powierzeniu swoich planów, marzeń, swojej przyszłości Maryi. Po Mszy św. w ogrodzie przy probostwie była agapa. Wspaniały czas na wspólne świętowanie, poznawanie się przy smacznym kołoczu J W duchu radości dobiegło końca pierwsze spotkanie młodzieżowe w Smolicach. Miejmy nadzieję, że nie ostatnie i że za rok znów, jeszcze w większym gronie się spotkamy. Przed godziną 15:oo wytrwała młodzież nieco już zmęczona wraz z br. Kanizym wróciła do Kobylina. Wszystkim wytrwałym, którzy skorzystali z zaproszenia Maryi i byli w Smoliach niech Pan Jezus błogosławi a Matka Boża przy Żłóbku wyprasza potrzebne łaski. Za ten dzień spotkania, za dar każdego napotkanego młodego człowieka Chwała Panu!

Z braterskim pozdrowieniem “Pokój i Dobro”
br. Kanizy