Franciszkańskie Spotkanie Młodych PWZ FRA 3

Franciszkańskie Spotkanie Młodych PWZ FRA 3

W dniach od 1 do 3 maja, przy parafii Matki Bożej przy Żłóbku i klasztorze w Kobylinie odbyło się III Franciszkańskie Spotkanie Młodych pod nazwą PWZ FRA 3 (Pogłębianie wiary ze Św. Franciszkiem).
W spotkaniu wzięło udział ok. 90 młodych ludzi m. in. z Zabrza, Chocza, Centrum Młodzieżowo Powołaniowego z Chorzowa, Rudy Śląskiej, Kobylina, Ostrzeszowa . Celem było poznanie duchowości franciszkańskiej. Uczestnicy rekolekcji każdy dzień rozpoczynali modlitwą przy krzyżu San Damiano, a kończyli adoracją Jezusa w Najświętszym Sakramencie. W trakcie pobytu organizatorzy nie zapomnieli także o wspólnej Eucharystii czy też konferencji poświęconej tematyce przeżywanego roku duszpasterskiego „ Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Młodzież z niezwykłym przejęciem poruszała trudne dla nich tematy, chętnie brała udział we wszystkich akcjach, których celem było uświadamianie , że trwanie w Bogu to jedyna słuszna droga.
Oprócz wymiaru duchowego nie zabrakło także wymiaru rekreacyjnego. W pierwszy wieczór w przygotowanej specjalnie sali, poszczególne wspólnoty przedstawiły się , a następnie przy wspólnym śpiewie oddały się zabawie. W kolejny wieczór w ogrodach klasztornych na Franc Arenie rozegrano mecz franciszkanie kontra uczestnicy. Tym razem zwyciężyli zakonnicy J. Po zakończeniu meczu przed scenie w ogrodzie odbyła się Frankoteka ( czyli po prostu zabawa taneczna ) zakończona Apelem Jasnogórskim, który odśpiewaliśmy przy grocie Matki Bożej.
Jednym z punktów spotkania była piesza pielgrzymka do Smolic, gdzie podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył ks. bp Grzegorz Balcerek, kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa został podniesiony do godności Sanktuarium Diecezjalnego Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Po homilii wszyscy uczestnicy liturgii mieli okazje przystąpić do sakramentu chorych, ” Podczas PWZ FRA pojawiły się również łzy, których najwięcej było w czasie wyznawania świadectw wiary, które dawali młodzi ludzie. Płynęły one także w ostatnim dniu, kiedy uczestnicy musieli opuścić Kobylin, i wspólnotę młodych ludzi, którzy ze swoimi opiekunami stworzyli wspaniałą, braterską, pełną miłości atmosferę, której strzegł św. Franciszek, a błogosławił Pan nasz Bóg.